Pomiń nawigację

1 grudnia 2023 r.

Wprowadzanie nowych produktów spożywczych tematem spotkania z cyklu „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”

Tworzenie nowych produktów spożywczych będzie tematem dziewiątej wideokonferencji #idearozwojubiznesu. Spotkanie „Projektowanie i wprowadzanie na rynek nowych produktów spożywczych” odbędzie się 4 grudnia o godz. 10:00.

Eksperci będą rozmawiać o procesie projektowania nowych produktów i jego kluczowych aspektach. Uczestnicy dowiedzą się, jakie są trendy rynkowe w tym obszarze oraz jaka jest rola konsumenta w procesie kreowania nowych produktów.

Trendy i regulacje w branży spożywczej

Branża spożywcza jest jedną z najważniejszych i najszybciej rosnących gałęzi polskiej gospodarki.  Z badań Research and Markets wynika, że do 2025 r. rynek produktów spożywczych w Polsce będzie wart 100 mld dolarów. Analitycy z NielsenIQ badali wartość rynku FMCG od marca 2022 r. do lutego 2023 r. i odnotowali wzrost o 16,6 proc. Według raportu „Data & Trends 2021” – europejskiej organizacji producentów żywności Food Drink Europe – Polska jest 4. największym producentem żywności w UE po Francji, Niemczech i Hiszpanii. Wynika to m.in. z wieloletniej tradycji polskiej branży spożywczej, produktów wysokiej jakości, wykwalifikowanej kadry, konkurencyjnych kosztów produkcji i pracy, dobrze rozwiniętej sieci dostawców oraz potencjału w dziedzinie B+R (badawczo-rozwojowej) w połączeniu z solidną bazą edukacyjną.

Bardzo dobra sytuacja na polskim rynku spożywczym skłania producentów do projektowania nowych produktów i wprowadzania ich na rynek. Ważne jest uwzględnienie obecnych trendów, aby dopasować się do oczekiwań i potrzeb konsumentów. Jak wynika z raportu agencji badawczej PMR i e-point.pl, klienci są coraz bardziej świadomi, stawiają na wybór produktów, których pochodzenie i skład są czytelne. Zauważalny jest wzrost znaczenia online jako kanału sprzedaży oraz digitalizacji zakupów. Polacy stawiają także na ekologię – według badań GlobalData aż 75% konsumentów podczas zakupów bierze pod uwagę wpływ produktów na środowisko naturalne, szukając informacji na temat ilości śladu węglowego, zużytej wody oraz plastiku podczas ich produkcji. Trend zdrowej i kosztowo efektywniejszej żywności rośnie wraz z rozwojem różnego typu technologii produkcji.

Warto pamiętać o prawnych aspektach wprowadzania produktów spożywczych na rynek. Na producentach żywności spoczywa obowiązek spełnienia na wszystkich etapach produkcji i obrotu wyrobami spożywczymi wymogów związanych z bezpieczeństwem i jakością. Informacji na temat wymagań produkcyjnych i dystrybucyjnych udzielają stacje sanitarno-epidemiologiczne (w przypadku produktów roślinnych) oraz powiatowi lekarze weterynarii (w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego). Na podstawie uzyskanych informacji należy opracować system zapewniania jakości i bezpieczeństwa, określający procedury i instrukcje dla pracowników. Istnieje możliwość certyfikacji jakości produktów – wystarczy złożyć wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych o potwierdzenie jakości handlowej.

Więcej o procesie tworzenia nowych produktów spożywczych dowiedzieć się można na spotkaniu „Projektowanie i wprowadzanie na rynek nowych produktów spożywczych”, które odbędzie się online w poniedziałek 4 grudnia o godzinie 10:00. Udział w konferencji jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Konferencja transmitowana będzie na stronie.

#idearozwojubiznesu

„Idea Rozwoju Twojego Biznesu” to cykl wideokonferencji online o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Ich celem jest przybliżenie znajomości nowych rozwiązań i regulacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej polskim przedsiębiorcom i wszystkim osobom zainteresowanym daną tematyką.

Ostatnia wideokonferencja w ramach cyklu #idearozwojubiznesu odbędzie się 8 grudnia, podczas której poruszany będzie temat wyzwań MŚP związanych z wymogami gospodarki o obiegu zamkniętym.

Wszystkie wideokonferencje z cyklu #idearozwojubiznesu będzie można obejrzeć pod linkiem: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/idearozwojubiznesu#transmisja. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Zachęcamy do zapisów na poszczególne spotkania, aby otrzymać powiadomienie.

Więcej informacji o cyklu wideokonferencji znajduje się na stronie PARP.

Organizatorami tegorocznego cyklu wideokonferencji #IdeaRozwojuBiznesu są Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Idea Rozwoju Biznesu, Mini

Pliki do pobrania

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 01.12.2023 11:20
Poprawiono: 04.12.2023 08:38
Modyfikujący: izabela_skolimowska
Udostępniający: marek_rzewuski
Autor dokumentów: