Pomiń nawigację

24 stycznia 2023 r.

Akademia PARP bije kolejne rekordy. Po lekcje biznesu sięgnęło już ponad 140 tysięcy osób

Za nami kolejny rok dynamicznego rozwoju Akademii PARP, portalu z bezpłatnymi szkoleniami online dla przedsiębiorców i osób zainteresowanych założeniem własnej firmy. Tylko w ciągu minionych 12 miesięcy, dostępne w Akademii PARP kursy ukończyło niemal 50 tysięcy osób. To kolejny rekordowy rok w historii Akademii tegoroczni absolwenci uzyskali aż 40% wszystkich dotychczas wydanych certyfikatów.

Akademia PARP, to internetowy portal szkoleniowy, prowadzony w ramach Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Powstał z myślą o przedsiębiorcach oraz osobach, które planują założyć własną działalność gospodarczą. Kursy dostępne na portalu podzielone są na pięć kategorii: finanse, marketing, prawo, zarządzanie oraz kompetencje osobiste. Od momentu powstania Akademii, certyfikat ukończenia wybranego kursu uzyskało już ponad 120 tysięcy przedstawicieli biznesu, z czego aż 40% – w ciągu minionych 12 miesięcy. Dotychczas do platformy zapisało się ponad 140 tysięcy osób. Niewątpliwą zaletą kursów online, oferowanych przez Akademię PARP, jest możliwość ich rozpoczęcia i zakończenia w dowolnym momencie. Użytkownicy sami decydują, kiedy rozpoczną naukę i czy zrealizują dany kurs za jednym razem, czy podzielą naukę, np. na kilka sesji.

Popularność kursów

Do końca 2022 roku na platformie opublikowano łącznie 59 bezpłatnych kursów. Największym powodzeniem cieszy się kurs dla początkujących przedsiębiorców – „Jak założyć własną firmę?”, na który zapisało się ponad 25 tysięcy osób. Na drugim miejscu, ze zbliżonym wynikiem, znalazło się szkolenie „Media społecznościowe w biznesie”, zaś na trzecim – „Umiejętności interpersonalne” (ponad 22 tysiące zapisów). Przedsiębiorców interesowały też zagadnienia z obszaru umiejętności osobistych, kierowniczych, e-commerce i marketingu internetowego, technik sprzedaży, planowania kariery zawodowej oraz ochrony danych osobowych (RODO).

Nowe kursy z 2022 roku

W ubiegłym roku w ofercie PARP pojawiło się 12 nowych kursów online. Wśród nich znalazły się tematy z dziedziny prawa, marketingu, zarządzania i finansów oraz rozwoju kompetencji osobistych. Lista nowych kursów przedstawia się następująco:

 • Marketing internetowy – kurs zaawansowany II stopnia,
 • MŚP na rynku kapitałowym – kurs opracowany we współpracy i objęty patronatem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie,
 • Jak założyć własną firmę – kurs ukraińskojęzyczny,
 • ABC Funduszy Europejskich,
 • Wystąpienia publiczne,
 • Profesjonalny sekretariat – kurs I stopnia,
 • Profesjonalny sekretariat – kurs II stopnia,
 • Kadry i płace w praktyce,
 • ABC postępowania administracyjnego,
 • Spółka akcyjna,
 • Employer branding,
 • Savoir-vivre w biznesie.

Badania satysfakcji

Skuteczność kursów PARP potwierdzają ankiety, licznie wypełniane przez osoby, które ukończyły kursy – są oni zadowoleni z pozyskanej wiedzy. W ubiegłym roku ocena kursów Akademii PARP oscylowała między 4,7 a 4,8 (na maksymalnie 5,0). Wśród najwyżej ocenianych kursów (ze średnią oceną 4,9) znalazły się: „Eksport dla początkujących”, „Spedycja i logistyka w eksporcie”, „Marketing internetowy – kurs zaawansowany II stopnia”, „Profesjonalny sekretariat – kurs I stopnia” oraz „Spółka akcyjna”.

– Kursy online udostępniane przez Akademię PARP są tworzone we współpracy z ekspertami i praktykami z konkretnej dziedziny. Dzięki temu uczestnicy mają pewność, że nasze szkolenia są profesjonalne, rzetelne i przede wszystkim przydatne w prowadzeniu biznesu.  W rozwój portalu angażujemy również samych przedsiębiorców, którzy zgłaszają nam propozycje najbardziej interesujących, z ich punktu widzenia, tematów. Inspiracją dla wielu stworzonych już kursów byli właśnie nasi użytkownicy – mówi Sławomir Biedermann z Departamentu Wsparcia Przedsiębiorczości PARP.

Akademia PARP na 2023 rok

Co nowego PARP zaproponuje przedsiębiorcom w 2023 roku? Jednym z kluczowych tematów, które zagoszczą w Akademii będzie cyfryzacja. Na platformie, jeszcze w 2023 roku, pojawią się m.in. kursy z obszaru zarządzania projektem IT oraz content marketingu. Oprócz tego w przygotowaniu są kursy poruszające zagadnienia takie jak: polityka cenowa w przedsiębiorstwie, compliance, podstawy prawa budowlanego, czy prosta spółka akcyjna.

Bezpłatne kursy e-learningowe dedykowane są przedstawicielom mikro, małych i średnich firm, jak również tym z dużych przedsiębiorstw, studentom oraz osobom planującym założyć własną działalność gospodarczą.

Więcej informacji o aktualnej ofercie Akademii PARP znaleźć można na stronie internetowej projektu.

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 24.01.2023 09:39
Poprawiono: 06.12.2023 13:51
Modyfikujący: katarzyna_mikstacka
Udostępniający: izabela_skolimowska
Autor dokumentów: