Pomiń nawigację

4 stycznia 2024 r.

Rok 2023 w BUR. Z nadzieją w nowy rok

Chyba mało kto czekał na rozpoczęcie 2024 roku z takim zainteresowaniem jak firmy szkoleniowo-doradcze – szczególnie te obecne w Bazie Usług Rozwojowych. Nowy rok oznacza dla nich nowe, niespotykane dotąd możliwości. Ten  rok to też ogromna zmiana dla osób indywidualnych - dorosłych Polaków, którzy chcą się uczyć i rozwijać. Teraz także oni mogą otrzymać dofinansowanie na szkolenia w BUR. Jednak, o czym warto pamiętać, miniony rok był również bardzo ciekawy – zarówno dla całego sektora usług rozwojowych, jak i dla BUR.

Chcemy się uczyć

Polacy są coraz bardziej świadomi potrzeby rozwoju kompetencji. Świadczą o tym dane dotyczące  Bazy Usług Rozwojowych. W minionym roku Baza wzbogaciła się o ponad 75,7 tys. nowych użytkowników i ponad pół tys. firm szkoleniowo-doradczych  Opublikowanych w tym czasie zostało 101,2 tys. ofert usług szkoleniowo-doradczych, a przez 12 ostatnich miesięcy odnotowano blisko 158,5 tys. zapisów na szkolenia, to sporo więcej niż rok wcześniej; w 2022 r. było ich 143 tys.

Zdarzyło się w BUR

Na początku ubiegłego roku na stronie BUR został udostępniony moduł porównywarki cen usług rozwojowych, w marcu system Bazy Usług Rozwojowych został zintegrowany z Krajowym Węzłem Identyfikacji Elektronicznej. W sierpniu w życie weszło nowe rozporządzenie BUR, zawierające m.in. zmienione wymogi w zakresie potencjału technicznego i kadrowego dostawców usług. Ich celem jest zapewnienie najwyższej jakości usług rozwojowych oferowanych w Bazie Usług Rozwojowych. W październiku wprowadziliśmy także nowy zmieniony Regulamin BUR.

Ponadto przygotowaliśmy zestaw 15 pigułek wiedzy, poświęconych Standardowi Usług Zdalnego Uczenia się (SUZ) oraz Zbiorowi Dobrych Praktyk Usług Zdalnego Uczenia się, a także cykl spotkań online, podczas których omówiliśmy treści w nich zawarte.  Z uwagi na to, że opublikowane na początku roku pigułki wiedzy zostały bardzo dobrze przyjęte, poszliśmy za ciosem i z końcem grudnia do odbiorców trafiły kolejne Pigułki. Ich celem jest wsparcie dostawców usług rozwojowych w lepszym zrozumieniu zagadnień, tj. dostępności, kompetencji, kwalifikacji, walidacji, efektów uczenia się i kryteriów weryfikacji.

W 2023 roku nie ustawaliśmy w wysiłkach, by ważne dla branży usług rozwojowych treści przekazywać na rozmaite, ciekawe sposoby, wykorzystując wszelkie możliwe formy komunikowania. Od II kwartału ub. roku  działa i został świetnie przyjęty kolejny kanał komunikacji z naszymi odbiorcami - newsletter BUR. Obecnie co miesiąc do zainteresowanych trafia zestaw ciekawych, ważnych, interesujących i inspirujących wieści z branży usług rozwojowych. W pakiecie znajdują się też najistotniejsze materiały z serwisu informacyjnego BUR. Ponadto w serwisie pojawiały się artykuły eksperckie, wywiady i zaproszenia na wydarzenia. Zachęcaliśmy także do wysłuchania webinarów i podcastów dot. rynku usług rozwojowych z udziałem ekspertów PARP.

Widzieliśmy się!

Oczywiście treści, informacje i nagrania umieszczane w sieci nie zastępowały nam spotkań na żywo, a tych w minionym roku było całkiem sporo. W Gdańsku, Białymstoku, Zielonej Górze i Lublinie spotykaliśmy się z przedstawicielami firm szkoleniowo-doradczych. Dla wielu przedsiębiorców była to znakomita okazja do poznania Bazy Usług Rozwojowych, jej funkcjonalności oraz profitów z nią związanych. W spotkaniach uczestniczyło ponad pół tysiąca przedstawicieli firm. Na początku marca, po raz kolejny, byliśmy gospodarzami konferencji BUR. Tym razem hasłem wiodącym była myśl „Zadbaj o swój biznes. Przygotuj się do zmian na rynku usług rozwojowych”. Tematy i prelegentów dobraliśmy tak, aby dostarczyć zainteresowanym jak najwięcej aktualnej wiedzy o branży, informacji o przyszłości sektora oraz podpowiedzi, w jaki sposób przygotować się do zmian na rynku szkoleniowo-doradczym. 

Bardzo dużo  działo się u nas w 2023 roku. Ogrom energii włożyliśmy w to, by nasi odbiorcy, użytkownicy byli najlepiej poinformowani oraz by wiedzieli wszystko to, co ważne.

Z ekscytacją czekamy na to, co przyniesie właśnie rozpoczęty, 2024 rok –  ważny dla branży usług rozwojowych w Polsce. Zapewne już wszyscy usługodawcy obecni w Bazie Usług Rozwojowych wiedzą, że lada chwila będą mogli zabiegać w ramach konkursu "Usługi rozwojowe 4.0" o środki na znaczące unowocześnienie, poprawienie i poszerzenie swojej oferty. To pierwszy z konkursów ogłaszanych w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021‑2027 (FERS) i W jego ramach PARP dysponować będzie łączną kwotą prawie 1,4 mld zł na realizację projektów związanych z rozwojem kompetencji i kwalifikacji. Niezmiernie istotny jest też fakt, że w nowym rozdaniu środków europejskich ich pula na szkolenia i doradztwo potroi się i wyniesie około 7 mld zł. Wiąże się to ze spodziewanym ogromnym wzrostem liczby osób, które będą poszukiwały usług na pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych. Od teraz na rozwój i szkolenia z dofinansowaniem będą mogli liczyć WSZYSCY DOROŚLI POLACY.

To będzie znakomity rok dla firm świadczących usługi rozwojowe – powtórzmy: szczególnie dla tych, obecnych w Bazie Usług Rozwojowych.

 

Opublikowano: 04.01.2024 09:11
Poprawiono: 04.01.2024 08:14
Modyfikujący: Maria Piechocka
Udostępniający: Maria Piechocka
Autor dokumentów: