Pomiń nawigację

Materiały wideo

Polski startup pokazuje jak zagospodarować blockchain [rozmowa z Gabrielem Dymowskim, CEO Doxy Chain]

Data publikacji: 20.12.2023 Czas trwania:

Zapraszamy na rozmowę z Gabrielem Dymowskim, prezesem i współzałożycielem startupu Doxy Chain i jednocześnie pasjonatem technologii blockchain. Gabriel opowiada nam nie tylko o swojej pasji do tej technologii, ale w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia na czym ona polega, a także jak zagospodarował ją do celów biznesowych i oparł na niej działanie swojego startupu, który wykorzystuje blockchain do zabezpieczania dokumentów u swoich klientów.

Kilka lat wstecz Doxy Chain wziął udział w organizowanym przez środowisko prawnicze Global Legal Hackathon, gdzie pokazał jak za pośrednictwem blockchain można zabezpieczyć bardzo prosty dokument, jakim jest pełnomocnictwo. Pomysł szybko zyskał aprobatę środowiska i wkrótce pojawił się pierwszy inwestor. Obecnie startup z Warszawy chce zostać jednym z rynkowych liderów tzw. smart contracts, które nie tylko pozwolą zabezpieczyć cyfrowo sam dokument, ale również uczynić go „interaktywnym” umożliwiając szereg dodatkowych funkcjonalności.

– Uważamy, że smart contracts mogą się okazać game changerem dla dokumentów – mówi Gabriel Dymowski, współzałożyciel i prezes DoxyChain.

Według dostępnych danych, w najbliższych latach blockchain będzie jednym z najszybciej rosnących sektorów branży IT. W 2021 rynek tych rozwiązań był wart „zaledwie” 5 miliardów dolarów, niemniej pod koniec dekady może osiągnąć wartość 165 miliardów, rosnąć roku do roku ponad 50 procent – tak przynajmniej przewiduje Fortune Business Insights. Kluczowym atutem tej technologii jest praktycznie niemożność jej zhakowania, podmienienia danych czy ich wykradzenia, a każda próba ingerencji w zapisane już bloki danych jest widoczna przez wszystkich uczestników współdzielących ze sobą dane.

Jak wygląda rozwój blockchainowego startupu? Czy trudno jest zbudować zespół i pozyskać doświadczonych ludzi do współpracy? Gdzie rozwijać blockchainowy biznes? Dlaczego blockchain jest prawie niemożliwy do zhackowania i dlaczego za kilka lat rynek będzie oczekiwał od podmiotów korzystania z rozwiązań bazujących na tej technologii?

Dowiecie się słuchając naszego podcastu!

Zagadnienia poruszone podczas rozmowy:

1:40 Łańcuch bloków z danymi. Co to jest blockchain?

5:55 Dlaczego blockchain jest bezpieczny i czy da się zhakować?

7:13 Zabezpieczenie dokumentów i smart contracts – o pomyśle Doxy Chain na wykorzystanie blockchainu do celów biznesowych

11:00 Od inwestowania na giełdzie do założenia własnego startupu – jak powstał Doxy Chain?

15:00 Środowisko blockchainowe w Polsce – małe, ale otwarte i chętne do wzajemnej pomocy

16:00 Pivotowanie pomysłu – wizja startupera kontra oczekiwania klientów 17:20 Polska czy zagranica? Gdzie rozwijać blockchainowy biznes?

18:45 Dobry zespół. O rekrutowaniu doświadczonych pracowników do startupu

20:28 Kto potrzebuje blockachainu w dokumentach: o grupach docelowych (Low hangin’ fruits oraz potencjalni klienci z web 2). Wiedza nt. zastosowania tej technologii w Polsce i za granicą.

24:40 Proof of Concept – testowanie pomysłu w warunkach rynkowych u potencjalnych klientów

26:30 Garść porad jak dobrze się przygotować do prezentacji przed inwestorami oraz do pitchingu